top of page

Pazarlama Araştırması Nedir ve Süreç Nasıl İşler?

 

Bir pazar hakkında bilgi toplamak, analiz etmek ve yorumlamak, bu pazarda satışa sunulacak bir ürün veya hizmet hakkında ve ürün veya hizmet için geçmiş, şimdiki ve potansiyel müşteriler hakkında; İşletmenizin hedef pazarının özellikleri, harcama alışkanlıkları, konumu ve ihtiyaçları, bir bütün olarak endüstri ve karşılaştığınız belirli rakiplerin araştırmasına pazarlama araştırması denilmektedir.

 

Doğru ve kapsamlı bilgi, tüm başarılı iş girişimlerinin temelidir çünkü potansiyel ve mevcut müşteriler, rekabet ve genel olarak endüstri hakkında zengin bilgiler sağlar. İşletme sahiplerinin, girişime önemli miktarda kaynak sağlamadan önce bir işletmenin fizibilitesini belirlemesine izin verir.

 

Pazar araştırması nedir ?

 

Bir işletmenin büyük olasılıkla karşılaşacağı pazarlama zorluklarını çözmeye yardımcı olacak ilgili verileri sağlar ve iş planlama sürecinin ayrılmaz bir parçası olur. Gerçekte, pazar segmentasyonu (bir pazardaki belirli grupları belirleme) ve ürün farklılaşması (rakiplerinkinden ayıran bir ürün veya hizmet için bir kimlik oluşturma) gibi stratejilerin pazar araştırması olmadan geliştirilmesi imkânsızdır.

Bilgi Almak İçin Tıkla
bottom of page